Rocket joga to joga dynamiczna. Metoda jest idealna dla osób aktywnych, szukających wyzwań i nie lubiących nudy. Jej koncepcję stworzył w 1989 roku Larry Shultz, wieloletni uczeń twórcy systemu Ashtanga jogi – Patthabi Jois’a.
Rocket joga jest modyfikacją tradycyjnej praktyki ashtanga jogi, główną różnicą jest fakt, że rocket joga jest mniej skomplikowana. Sekwencja zaprojektowana została tak, aby cała praktyka była bardziej przystępna dla ludzi z zachodu. W odróżnieniu od ashtangi – rocket joga jest mniej skomplikowana. Różni się także przechodzenia z jednej pozycji w drugą. Sekwencja zaprojektowana została tak, aby całość praktyki była bardziej przystępna dla ludzi z zachodu.
Rocket joga jest wspaniałą alternatywą dla osób, które pomimo wielu lat praktyki mają ograniczenia w ciele, które uniemożliwiają im np. pełny lotos czy też włożenie nogi za głowę. Jest świetnym urozmaiceniem dla stałych schematów ruchowych praktyki i umożliwia uwolnienie dodatkowej dawki endorfin!
W sekwencjach rocket jest wiele balansów na jednej nodze, na rękach, pozycji odwróconych – przy czym wszystko dzieje się dynamicznie, we flow. Rocket vinyasa joga jest prekursorem Power jogi, a w odróżnieniu od typowej Vinyasa jogi – tutaj nie ma tzw „peak pose”, czyli jednej trudniejszej pozycji do której przygotowujemy swój umysł i ciało. To jest interwał pełen wyzwań i zabawy… już Ci się wydaje, że praktyka dąży ku wyciszeniu, bierzesz wdech odrywasz stopy i ostatkiem sił przeciwstawiasz się grawitacji.
Pattabhi Jois, twórca Ashtanga Vinyasa jogi był wymagający, oczekiwał, że jego uczniowie praktykować będą sciśle według zasad. Za nierespektowanie zasad systemu, Guruji “karcił” nazywając delikwenta określeniem ’Zły Człowiek”, przypominając tym samym o istocie tych zasad. Pewnego razu studentka poczuła się urażona, kiedy nazwał ją “Złą Damą”. Uśmiechnął się, zachichotał i powiedział „Zła znaczy Dobra”. Być może pokazywał w ten sposób z humorem, że rozumie, iż nauka jogi wymaga indywidualności i fundamentalne jest bycie sobą. Tradycyjnie nauczanie Ashtanga Vinyasa jogi polega na tym, że otrzymujesz od nauczyciela kolejną pozycję dopiero kiedy opanujesz poprzednią.
Larry czuł się sfrustrowany ponieważ Guruji nie pozwalał mu pójść dalej, do Drugiej Serii. Uważał że wszystkie pozycje powinne być dostępne dla każdego i w związku z tym określono go ‘Bad Boy of Ashtanga’.
Larry stworzył więc sekwencje na bazie 1, 2 i 3 serii Ashtanga jogi, tak aby były przystępne dla każdego. Podobnie jak w ashtandze płyniesz z oddechem, tutaj jednak towarzyszy Ci energiczna muzyka. W rocket jodze mamy do dyspozycji dodatkowe, bardziej zaawansowane warianty pozycji. W praktyce rocket aktywujemy przepływ energii poprzez rozszerzenie palców, oraz wizualizację strumienia światła.
Larry Shultz powiedział: “Pamiętaj, sposób w jaki cokolwiek robisz…. to sposób w jaki robisz wszystko. Rób to z uważnością!”
Bob Wier, gitarzysta zespołu The Grateful Dad powiedział kiedyś: Nazwij to The Rocket! Dlaczego? Bo zabiera Cię tam szybciej!! Niejednokrotnie żartował, że nikt nie wie gdzie jest “tam” ale tak czy siak będzie tam szybciej
Podczas praktyki pamiętaj, aby zadbać o swoje ciało i respektując limity swojego ciała wykonywać tylko to na co pozwala Ci ono danego dnia. Tak więc “to” może zabrać Cię “tam” szybciej, upewnij się jednak, że “tam” nie jest kontuzją, a miłością i szacunkiem do siebie i swojej praktyki.
Zamiast podążać za tym co demonstruje instruktor tworzysz własną interpretację kolejnych pozycji.
Rocket joga to joga unikalna dla Ciebie: jeśli nie potrafisz wykonać jakiejś pozycji, lub jakiś ruch sprawia Ci trudność instruktor pomoże Ci znaleźć optymalną wersję dla Ciebie.
Zajęcia rocket jogi najczęściej trwają 60 minut, a praktyka pełnej sekwencji ok. 90 minut. Jest to dynamiczna forma praktyki pełna wyzwań o niezwykle unikalnym flow. Zajęcia Rocket w środę dedykowane są osobom początkującym, natomiast sobotnie osobom średnio-zaawansowanym.
Zajęcia trwają około 60 minut.