Podwijać kość ogonową czy nie podwijać?

Podwijać kość ogonową czy nie podwijać?

Temat, czy lepiej „podwijać ogon” czy „nie podwijać ogona” w naszej praktyce jogi, jest niezwykle popularny

Podwinięcie kości ogonowej polega na przechyleniu miednicy w kierunku tylnej części ciała (wyobraź sobie miednicę jako miskę z wodą, którą przechylasz do tyłu). Nie podwijanie kości ogonowej to przeciwieństwo: przechylenie miednicy w kierunku przedniej części ciała (i przechylenie wody do przodu).

Żadna z tych pozycji nie jest z natury poprawna czy błędna. To czy zdecydujesz się podwijać lub nie podwijać kości kulszowej (lub nawet nie będziesz o tym myśleć) podczas wykonywania określonej pozycji, będzie zależeć od wielu czynników, w tym od unikalnej anatomii Twojego ciała a także celu w jakim wykonywać będziesz tę pozycję danego dnia. Na przykład, jeśli masz tendencję do zginania kręgosłupa w pozycji krzesła i chcesz doświadczyć bardziej neutralnej pozycji kręgosłupa, spróbuj lekko wypiąć kuperek. Jeśli masz tendencję do głębokiego wygięcia do tyłu, gdy jesteś w pozycji utkatasana i chcesz doświadczyć bardziej neutralnej pozycji kręgosłupa, spróbuj lekko podwinąć kość ogonową. Wielu z nas prawdopodobnie skorzystałoby na regularnym wykonywaniu ruchów podwijania i nie podwijania kości kulszowej w kontrolowany sposób. Pomyśl o powolnej przejściu z pozycji kota do pozycji krowy i o tym, jak przyjemny jest ten ruch.

Mogę zrozumieć, że jednym z powodów dla których hasło „podwiń kość ogonową” stało się tak popularnym wskazaniem, jest koncepcja „miednicy przechylonej do przodu” i bólu pleców, który może powodować. Nie ma dwóch miednic o takim samym kształcie czy wielkości, żadna miednica nie jest symetryczna w jakiejkolwiek płaszczyźnie. Jesteśmy z natury niesymetryczni.

Więc to, co może wyglądać lub czuć się jak 'neutralna’ miednica dla jednej osoby, będzie wyglądać i czuć się inaczej dla kolejnej osoby. Pochylenie miednicy jest często określane za pomocą kąta między linią poziomą a linią łączącą z przodu kolec biodrowy i z tyłu guz kulszowy.

Czy możemy zdefiniować przechyloną miednicę w kierunku przednim, jeśli każdy z nas ma zupełnie unikalną miednicę? Jeśli chodzi o określenie miednicy przechylonej w kierunku przednim jako źródła bólu czyichś pleców – badania naukowe tego nie potwierdzają.

Czy podwinięcie kości kulszowej tworzy więcej długości w kręgosłupie? Nie. Nie jest możliwe, aby wydłużyć nasz kręgosłup, tzn. aktywnie oddalić od siebie kręgi, aby stworzyć „przestrzeń” – w rzeczywistości nie ma mięśni, które są w stanie wykonać tę czynność. Możemy jednak zmniejszyć krzywiznę kręgosłupa (spróbować go wyprostować), co będzie miało efekt wydłużenia go.

Justyna J.
Justyna J.
google

Fajna kameralna atmosfera. Dziewczyny korygują nasze niedociągnięcia, żebyśmy wycisnęli nasze praktyki do ostatniej kropelki 😉

facebook
Rekomenduje

Bardzo sympatyczna atmosfera, kameralne studio i zajęcia dopasowane do potrzeb uczestników ❤️❤️❤️

google

Pierwsze moje spotkanie z Jogą (jakiś czas już trwa 🥰). Prowadząca Viola z pasją i miłością przekazuje wiedzę podczas praktyki, niezwykle ciepła i zaangażowana osoba, motywująca do zgłębienia filozofii Jogi; atmosfera przyjazna, fantastyczni kursanci, miejsce do którego chce się wracać.

google

Szukałam ,szukałam aż w końcu znalazłam😀😀 😀 Cudowne miejsce, cudowne prowadzące widać że kochają ❤️to co robią, dodają otuchy dla tak zwanych początkujących i nie tylko 🙂. Bardzo mi pasuje to miejsce, blisko jeśli jadę z domu ,a jeszcze bliżej jak wychodzę z pracy na zajęcia jogi,,,jeśli nie pasuje mi zabierać ze sobą matę,nie muszę się martwić bo można ćwiczyć na tych które są na miejscu 😀👍 Po zajęciach świetnie się czuje, mam więcej energii na kilka dni,dodam jeszcze że dziewczyny wrzucają filmiki z zajęć,więc można sobie w domku po praktykować 🙂 Polecam serdecznie 🧘🙂

google

Na zajęciach nigdy nie jest nudno :) nie tylko pogłębisz swoją praktykę ale również znajdziesz dużo uśmiechu, serdeczności i wsparcia (zarówno Violi jak i innych uczestników) To super społeczność ludzi, którzy przyjmą Cię z otwartymi rękoma :)