Joga to największy dar Indii dla świata

Joga to największy dar Indii dla świata

Ten artykuł przedstawia zapomniane źródło wielu współczesnych asan jogi – legendarnego Tirumalai Krishnamacharyę, Ojca Współczesnej Jogi, który uważał, że dopóki ciało nie będzie wolne od choroby, nie ma sposobu na to, aby umysł mógł się unieść i skierować do wewnątrz.

„Gdzie jest złudzenie, kiedy Prawda jest znana? Gdzie jest choroba, kiedy Umysł jest czysty? Gdzie jest śmierć, kiedy Oddech jest kontrolowany? Dlatego poddaj się JODZE.”

Krishnamacharya

Krishnamacharya uważał, że „joga to największy dar Indii dla świata”. Pochodził z południowego rejonu Indii i nie podróżował nawet poza granice kraju – jego joga zdobyła sobie uznanie na całym obszarze Europy, Azji i Ameryki. Prawie każde asana jogi jest inspirowana jego naukami. Jest uważany za Ojca Nowoczesnej Jogi. Czy to Vinyasa Krama, Ashtanga joga, joga Iyengara czy Bikram joga – popatrz na cokolwiek, co dzisiaj rozpowszechnia dobroć w powietrzu i zauważysz, że zaczerpnięto to od Krishnamacharyi.

Urodzony 18 listopada 1888 roku w Muchukundapurze w dystrykcie Chitradurga w dzisiejszym stanie Karnataka, w ortodoksyjnej rodzinie Iyengara. Jego rodzicami byli Sri Tirumalai Srinivasa Tatacharya, nauczyciel Wed i Shrimati Ranganayakiamma. W wieku sześciu lat przeszedł upanayanę, zaczął uczyć się mówić i pisać w Sanskrycie, korzystając z tekstów takich jak Amarakosha oraz uczył się śpiewać Wedy pod kierunkiem ojca.

Gdy miał 10 lat jego ojciec zmarł, a rodzina przeniosła się aby zamieszkać z jego pradziadkiem w Mysore. Krishnamacharya spędził większość młodości podróżując po Indiach, studiując sześć indyjskich filozofii. W wieku 18 lat opuścił Mysore, aby pobierać nauki na uniwersytecie w Benares lub Varanasi. Na uniwersytecie studiował logikę i sanskryt, pracując z jednym z największych gramatyków epoki, Brahmashri Shivakumar Shastry. Od Brahmasri Trilinga Rama Shastri nauczył się także Mimamsa.

W 1914 roku kontynuował naukę na kursach w Queen’s College i uzyskał kilka certyfikatów nauczycielskich. Krishnamacharya następnie wybrał się na studia sześciu darshanów wg filozofii Wed w Patna University w Biharu. Otrzymał stypendium na studia z zakresu ajurwedy od Vaidyi Krishnakumara z Bengalu.

Wiadomo, że Krishnamacharya studiował pod przewodnictwem mistrza jogi Sri Babu Bhagavan Dasa i zdał egzamin z Samkhya Jogi w Patna. Wiadomo również, że wielu jego nauczycieli uznało jego wyjątkowe zdolności w jogi. Krishnamacharya był dobrze zaznajomiony z wieloma dziedzinami, takimi jak starożytne pisma, joga, ajurweda, Nadi Pariksha (czytanie pulsów) i inne.

Udał się także w Himalaje i nauczył się jogi u wielkiego jogina Ramamohana Brahmachari. Guru Krishnamacharyi powierzył mu dalsze zadanie szerzenia przesłania jogi, aby pomagać i leczyć chorych.

„Wdech, a Bóg zbliża się do Ciebie. Zatrzymaj wdech, a Bóg pozostaje z Tobą. Wydech, a zbliżasz się do Boga. Zatrzymaj wydech i poddaj się Bogu.”
Krishnamacharya

Pełnometrażowy film Breath of the Gods obejrzysz na vimeo

Współczesna joga, czyli forma praktykowana codziennie przez dziesiątki milionów ludzi na całym świecie według hinduskiej tradycji bezpośrednio sięga do Shivy. Jednocześnie jednak współczesna joga powstała we wczesnym dwudziestym wieku jako dzieło ucznia T. Krishnamacharyi (1888-1989). Ta historia jest znacznie mniej znana i to właśnie o niej jest ten film.

Życie i nauki Krishnamacharyi ukazane są przez oko reżysera Jana Schmidta-Garre w poszukiwaniu autentycznej jogi. Jego podróż prowadzi go od legendarnych uczniów i krewnych Krishnamacharyi aż do źródła współczesnej jogi, na pałac Maharadży z Mysuru. Od Pattabhi Joisa Jan uczy się „Powitań Słońca”, od Iyengara „Króla Asan”, czyli stania na głowie, a wreszcie Sribhashyam ujawnia mu tajemniczą „Sesję Jogi Ratunkowej” swojego ojca.