Tradycyjna praktyka Ashtanga Vinyasa jogi wywodzi się z Mysore w Indiach. Nazwa pochodzi od miasta Mysore na południu Indii. Metoda została opracowana przez Tirumalai Krishnamacharya oraz Pattabhi Jois’a.
To zajęcia indywidualne w energii grupy. Zajęcia w stylu Mysore to praktyka własna z asystą nauczyciela. Praktyka odbywa się w skupieniu do wewnątrz. Każdy realizuje swoją praktykę we własnym rytmie oddechu.
Jest to rodzaj praktyki odpowiedni zarówno dla osób, które pragną rozpocząć swoją przygodę z jogą dynamiczną jak i tych bardziej zaawansowanych. Osoby początkujące najczęściej praktykują ok. 1h, pozostały czas mogą przeznaczyć na relaksację i/lub inspirację.
„Przychodzę i sobie coś ćwiczę? I tyle?”
Nie, nie :) Przychodzisz i praktykujesz wg tradycji Ashtanga Vinyasa jogi.
„Czy muszę znać na pamięć całość Primary Series zanim przyjdę na zajęcia w stylu Mysore?”
Nie, wszystkiego nauczysz się od początku. Z czasem zapamiętasz kolejność. Bądź dla siebie wyrozumiały.
„Znam sekwencję – czy to oznacza, że przychodzę praktykuję i jestem zdana/y na siebie?”
Absolutnie nie, podczas praktyki otrzymywać będziesz zarówno sugestie werbalne, korekty manualne jak i będziesz poznawać nowe wersje pozycji. Z czasem rozwiniesz swoją praktykę o kolejna pozycje a może kiedyś rozpoczniesz praktykę Intermediate Series lub nawet Advanced. Wszystko zależy od Ciebie, Twojej dedykacji, dyscypliny wewnętrznej i ego.
„Mam już 40, 50, 60, 70, 80, 90 lat, bóle kręgosłupa. Słyszałam, że to bardzo intensywny dynamiczny styl jogi dla młodych i aktywnych”
Sri Pattabhi Jois, twórca metody ashtanga mawiał: „Każdy może praktykować jogę. Młodzi mogą praktykować jogę. Starzy mogą praktykować jogę. Bardzo starzy mogą praktykować jogę. Chorzy mogą praktykowąć jogę. Słabi mogą praktykować jogę. Tylko nie leniwi; leniwi ludzie nie mogą praktykować Ashtanga Jogi.”
Co to w praktyce oznacza? Tyle, że Twoja praktyka będzie dostosowana do Twojego ciała, wieku i predyspozycji, możliwości fizycznych a także Twoich oczekiwań. Praktyka ashtanga jogi prawdopodobnie będzie czymś poza strefą Twojego komfortu, czy to fizycznie czy to dla Twojego ego.
„Czy zajęcia są koedukacyjne? Bo mąż też by chciał przyjść„
Oczywiście, ashtanga jogę praktykują u nas zarówno panie, jak i panowie. Ashtanga joga została stworzona w latach 30-tych właśnie dla chłopców. Teraz oczywiście wiele się zmieniło, metoda ewoluowała i na zachodzie praktykowana jest często przez młode kobiety, przynajmniej tak to wygląda bo jest ich najwięcej na instagramie. W naszej szkole jogi można spotkać zarówno panie jak i panów.
„Czy jeśli mam nadwagę to sobie poradzę?„
Oczywiście, ashtanga jogę praktykują u nas ludzie w różnym wieku, różnej postury i o różnych gabarytach. Na samym początku będzie trudno. Ale każdego dnia poczujesz, że życie jest piękniejsze. Najlepszą metodą jest praktyka z asystą w stylu Mysore, tutaj tempo dostosowane jest do Ciebie – dlatego, że to Ty je sobie dyktujesz.
Primary Series, czyli pierwsza seria w sanskrycie zwana Yoga Chikitsa oznacza terapię jogą, oczyszcza i wprowadza równowagę w ciele.
Intermediate Series, tj. druga seria, zwana Nadi Shodana oznacza oczyszczenie systemu nerwowy i równoważenie kanały energetyczne.
Kolejne, zaawansowane serie rozbudują jeszcze bardziej siłę, Advanced Series, czyli Sthira Bhaga oznacza silną, stabilną radość, pomyślność.
W praktyce ashtanga jogi praktykowana jest aktywacja Bandh dla zwiększenia kontroli nad ciałem, dzieki temu poruszamy się z gracją. Praktyka Drishti pomaga nam skierować uważność do wewnątrz, poprzez odpowiednie skupianie wzroku. Oddech Ujjayi rozpala wewnętrzny ogień Agni, świadomy spokojny oddech uspokaja system nerwowy. Każda asana w ashtandze ma przypisaną liczbę vinyas, czyli ruchów połączonych z oddechem. Metoda liczenia vinyas ułatwia medytację w ruchu poprzez zwiększenie kontroli nad umysłem.
Magia tradycyjnego stylu Mysore polega na tym, że:
- poznajesz sekwencję, którą możesz praktykować zarówno w studio z nauczycielem, w domu, na plaży podczas wakacyjnego wyjazdu czy też w hotelu będąc w delegacji,
- poruszasz się w swoim naturalnym rytmie oddechu,
- rozwijasz się w swoim własnym tempie,
- pracujesz indywidualnie z nauczycielem,
- stała sekwencja daje Ci poczucie bezpieczeństwa, dzięki powtarzalności praktyki z czasem dostrzegasz zmiany zachodzące w ciele, rozluźnienie, ale także stabilny oddech, mniej potu, spokój umysłu.
- poznajesz modyfikacje dostosowane dla swojego ciała.
Osobom stawiającym pierwsze kroki na macie sekwencja na początku wydaje się trudna do zapamiętania, jednak z czasem ciało zapamiętuje a umysł wycisza się. Powtarzalność pozycji w sekwencji sprawia, że podczas każdej kolejnej praktyki czujemy się bezpieczniej i pewniej. Wzrasta także nasza siła i wytrzymałość. Płyniesz z rytmem własnego oddechu. Czerpiesz ze wspaniałej energii grupy. Rozwijasz swoją praktykę jogi dzięki indywidualnej uwadze nauczyciela.