Neuroatypowość i ADHD vs joga

Istnieją różne style jogi, które mogą być odpowiednie dla osób z ADHD lub autyzmem.

Joga a ADHD

Styl jogi, który skupia się na uważności, medytacji i wolnym tempie, może być korzystny, ponieważ pomaga w uspokojeniu umysłu i koncentracji. Przykłady to Spokojna Vinyasa joga, Yin joga lub Relaksacyjna Vinyasa joga.

Joga może być bardzo korzystna dla osób z ADHD (z ang. Attention Deficit Hyperactivity Disorder), ponieważ pomaga w kierowaniu uwagi i poprawie koncentracji. Ćwiczenia jogi mogą pomóc w redukcji niepokoju i stresu, które często towarzyszą ADHD. Ponadto, joga może pomóc w regulacji nastroju i poprawie równowagi emocjonalnej, co może być szczególnie ważne dla osób z ADHD, które miewają trudności z kontrolą emocji.

Istnieją specjalne sekwencje asan (pozycji jogi) i pranajamy (ćwiczeń oddechowych) przeznaczone dla osób z ADHD. Te sekwencje skupiają się na kierowaniu uwagi i ułatwianiu procesu relaksacji. Ćwiczenia takie jak „krzesło” (ang. chair pose), „drzewo” (ang. tree pose) i „łódź” (ang. boat pose) mogą pomóc w wzmocnieniu mięśni i poprawie równowagi, co może pomóc w redukcji hiperaktywności i impulsywności.

Warto pamiętać, że każda osoba z ADHD jest inna i może mieć różne potrzeby. Warto, aby osoby z ADHD konsultowały się z lekarzem lub instruktorem jogi przed rozpoczęciem praktyki, aby dostosować ją do swoich indywidualnych potrzeb i możliwości.

Joga a Neuroatypowość

Joga, która skupia się na pozycjach, które angażują wiele mięśni i wymagają równowagi, koordynacji i stabilności, może być korzystna, ponieważ może pomóc w rozwijaniu motoryki i równowagi. Osoby autystyczne uwielbiają rutynę, stabilność, dyscyplinę – idealnie sprawdzi się więc ashtanga joga lub rocket joga.

Joga może być korzystna dla osób autystycznych, ponieważ może poprawić zdolność do koncentracji, regulacji emocjonalnej, koordynacji ruchowej i ogólnego samopoczucia. Istnieją różne style jogi, które mogą być stosowane w pracy z autyzmem, w tym Ashtanga joga i Rocket joga. Zajęcia jogi dla osób neuroatypowych powinny być prowadzone przez wykwalifikowanych nauczycieli jogi, którzy mają odpowiednią wiedzę i doświadczenie w pracy z osobami spektrum autyzmu w tym zespołem Aspergera. Ważne jest, aby nauczyciel dopasował swoje podejście do indywidualnych potrzeb jogina i uwzględnił jego wyzwania oraz poziom zdolności.

Jednakże, to indywidualne preferencje i potrzeby osoby decydują o tym, jaki styl jogi jest najlepszy. Ważne jest, aby znaleźć nauczyciela jogi, który ma doświadczenie w pracy z osobami z ADHD lub autyzmem i może dostosować praktykę do ich potrzeb.

Karolina Kaszuba
Karolina Kaszuba
google

Joga z Violą to moje tegoroczne odkrycie. Czekam na każde kolejne spotkanie. Viola swoją osobowością, ciepłem , cierpliwością tworzy świetną atmosferę w trakcie zajęć. Polecam

google

Very nice and kind mentor. Viola can communicate in English and Polish for everyone to feel confortable and relaxed during the session. Pleasant atmosphere and great in open air as in her studio

google

Na zajęciach nigdy nie jest nudno :) nie tylko pogłębisz swoją praktykę ale również znajdziesz dużo uśmiechu, serdeczności i wsparcia (zarówno Violi jak i innych uczestników) To super społeczność ludzi, którzy przyjmą Cię z otwartymi rękoma :)

google

Wspaniała przygoda z jogą z cudowną nauczycielką Violą💜. Zajęcia pomogły mi na problemy z błędnikiem. Powoli odzyskuję równowagę🙏🧘‍♂️

facebook
Rekomenduje

To miejsce ma moc🔥🔥🔥